Make your own free website on Tripod.comIslami
60 kshilla pėr muslimanen

60 KĖSHILLA PĖR BASHKĖSHORTEN MUSLIMANE

 

 

 

1- Ti je borziloku(lulja) i shtėpisė prandaj bėje burrin tėnd qė tė ndjejė kėtė erė qė nė momentin e futjes sė tij nė shtėpi.

2- Hulumto momentet e rehatisė sė tij, zbukuroji ato me lėvizje apo me fjalė ji optimiste dhe bėji ato me zemėr tė mirė.

3- Ji e gatshme pėr dialog dhe bisedime dhe largoju grindjeve dhe kėmbėnguljes ne mendimin tėnd.

4- Kuptoje gradimin e burrave mbi gratė me kuptimin e sheriatit dhe me atė qė ka nevojė natyra e femrės, e mos mendo se ajo ėshtė padrejtėsi dhe mospėrfillje e mendimit tė saj.

5- Mos e ngre zėrin dhe vecanėrisht kur bashkėshorti ndodhet nė shtėpi.

6- Mundohu tė bashkoheni bashkė nė namazin e natės herė pas here se ai ju shton juve nur,lumturi e ngrohtėsi familjare." E a nuk rehatohen zemrat me pėrmėndjen e All-llahut?"

7- Duhet tė jeshė shumė e urtė nė momentin e nevrikosjes sė tij dhe mos tė zėrė gjumi derisa ai te jetė i kėnaqur prej teje. "bashkeshorti yt ėshtė xhenneti yt ose zjarri yt"

8- Tė jesh ne kėmbė dhe e gatshme nė momentin e veshjes sė rrobave tė tij dhe daljes nga shtėpia.

9- Bėje tė ndjehet se ti ke dėshirė tė veshė njė lloj rrobeje tė vecantė, dhe ti zgjidhja rrobat.

10- Ji korrekte nė kuptimin e kėrkesave, qė tė lehtėsojė jetesėn me tė mira dhe pa humbur kohė.

11- Mos prit as mos mendo tė thote mė fal apo tė kėrkojė tė falur me cfaredo lloj mėnyre as mos e vėr nė njė pozitė tė tillė, vetėm nė rast se kjo vjen nga ana e tij dhe kjo pėr ndonjė cėshtje qė me tė vėrtetė ėshtė pėr tė kėrkuar tė falur.

12- Kujdesu pėr pamjen dhe veshjen e tij, edhe sikur ai mos tė jetė i kujdesshėm, vetėm se kjo e nderon atė para shokėve tė tij.

13- Mos u mbėshtet nė atė se ai ėshtė i cili fillon gjithmonė i pari ne kėrkimin e kėnaqėsive tė tij.

14- Ji cdo natė nuse pėr tė dhe mos shko tė flesh para tij vetėm nė raste tė rralla.

15- Mos prit nga miresjellja jote me tė asgjė, sepse shumica e bashkėshortėve janė tė zėnė me punė, pėr kėtė shkak ndodh mosshfaqja e ndjenjave tė tyre, dhe kjo ndodh pa dashje.

16- Ji aktive nė cėshtjet e tij dhe mos ji e ndėrlikuar.

17- Buzėqeshje tė ėmbėl tė mbushur me dashuri dhe ndjenja tėrheqėse nė momentin e kthimit tė tij nga udhėtimi.

18- Dije se bashkėshorti yt ėshtė rrugė e cila tė afron tek All-llahu i madhėruar.

19- Mundohu tė ndryshosh vashdimisht ne cdo gjė, nė pamje, nė fjalė e nė takimin tend me tė.

20- Moseksistenca e kthimit apo ngadalėsia, nė rastin e kėrkimit te dickaje nga ti, por pėrkundrazi kėrkesat e tij tė serviren me dashuri dhe shkathtėsi.

21- Ndryshojua vendin mobiljeve te tua perpara se ai tė kthehet nga udhetimi dhe bėje tė ndjehet se ti e bėn kėtė vetėm qė ai tė jetė i lumtur.

22- Kujdesu nė drejtimin e mirė tė shtėpisė, nė rregullimin e kohės dhe renditjen e cėshtjeve tė rėndėsishme.

23- Mundohu tė mėsosh disa profesione grash e ti zbatosh ato sepse ti ke nevojė pėr to nė shtėpinė dhe dauen tėnde, dhe kryerja e tyre te kujton se je femėr.

24- Prite bashkėshortin tėnd me falėnderime dhe me fjalė tė mira ne momentin kur sjell nė shtėpi ndonjė gjė, qoftė kjo ushqime veshėmbathje ose dicka tjetėr.

25- Kujdesu nė zbukurimin, rregullimin dhe pastėrtinė e shtėpisė, edhe pse ai nuk mund ta ketė kėrkuar njė gjė tė tillė,duke bashkuar ketu ndėrmjet bukurisė dhe thjeshtėsisė.

26- Rregulloje kryerjen e punėve te shtėpisė nė pershtatje me orarin e tij,dhe mos e bėj tė ndjehet se ti je gjithmonė e zėnė me punė.

27- Ji e kėnaqur dhe kujdesu nga shpenzimi i tepėrt nė mėnyrė qė tė mos i kalosh kufijtė e shpenzimeve tė domosdoshme.

28- Bėrja surprizė me ndonjė festė familjare tė bukur, duke zgjedhur kohėn e pėrshtatshme pėr tė.

29- Ta bėsh tė ndjehet se ti ke nevojė tė marrėsh mendimin e tij nė cdo cėshtje qė tė pėrket ty apo fėmijėve te tu, duke mos u marrė nė trajtimin e cėshtjeve tė kota.

30- Mendo gjithmone pėr feminizmin tėnd dhe mbroje atė, mundohu ta paraqitėsh nė formėn dhe pamjen sa mė tė mirė, nė kohėn e pėrshtatshme dhe e tepruar.

31- Nė momentin e kthimit tė tij nė shtėpi mbas nje mungese tė gjatė larg shtėpisė, mos e prit me ankesa apo dhimbje sado qė tė jetė gjėndja e vėshtirė.

32- Nxiti fėmijėt qė tė dalin tė presin babain e tyre nė momentin e kthimit nga udhėtimi apo nga puna, dhe kjo duke marrė parsysh moshėn e fėmijėve.

33- Mos iu anko bashkėshortit tėnd nga fėmijėt nė momentin e kthimit nga puna, te ngritjes nga gjumi apo nė momentin e ngrėnies, sepse kjo le gjurmė tė kėqia si tek fėmijėt ashtu edhe tek Babai i tyre.

34- Mos ndėrhy nė momentin e kėshillimit apo tė rrahjes sė fėmijėve nga babai i tyre me asgjė.

35- Kujdesu ne forcimin e lidhjeve ndėrmjet fėmijėve dhe babait tė tyre sado qė tė jetė i zėnė me punė, porse me zgjuarsi dhe pa e ndėrprerė nga punėt.

36- Bėje tė ndjehet se: mbajta e pėrgjegjėsisė sė fėmijėve nga ana jote ėshtė e lehtėsuar pėr shkak tė duasė e bėrė nga ai, dhe nga marrja e mendimit tė tij nė cėshtje qė u pėrkasin fėmijėve.

37- Mos u ngut duke pritur rezultate tė shpejta nė edukimin e fėmijėve, sepse edukimi i fėmijėve do te marrė kohėn e saj tė plotė, dhe kjo varet sipas moshės sė tyre,sepse e kundėrta mund tė sjellė mėrzitje dhe lėnie pas dore edukimin e fėmijėve.

38- Zbato me fėmijėt e tu mėnyrė edukimi sa mė tė mirė tė lehtė dhe tė pranueshme pėr mendjet e tyre, mos i thuaj kjo qė bėre ėshtė gabim dhe vetėm kaq, por ta bindėsh pse ėshtė gabim me qėllim qė gabimi mos tė pėrsėritet mė.

39- Kujdesu qė kohėn e lirė mos ta kalojnė kot, nė vecanti nė kohėn e pushimeve, vėnien nė dukje tė pasioneve tė tyre dhe shfrytėzimin e fuqisė sė tyre nė gjėra tė dobishme.

40- Ji shoqe e ngushtė e vajzave tė tua dhe ji nė dijeni per cdo ndryshim qė ndodh nė trupin e tyre nė cdo faze moshe.

41- Ndihmoje vajzėn tėnde qysh nė vegjėli qė tė formojė personalitetin e saj nė dije edukuese.

42- Mundohu te barazosh mundin tend ndermjet; kėrkesave tė burrit dhe fėmijėve tė punės dhe shtėpisė.

43- Nderimi dhe respektimi i prindėrve tė tij dhe duke mos bėrė dallim ndėrmjet prindėrve tė tu dhe prindėrve tė tij, se ata tė kanė dhėnė ty dhuratėn e tyre mė tė shtrenjtė i cili ėshtė bashkėshoti yt i dashur.

44- Prite familjen e tij me fjalė tė ėmbla dhe bujari, duke ju bėrė dhurata nė raste tė vecanta, e nxite atė qė t’I vizitojė tė afėrmit e tij edhe sikur ai mos tė interesohet pėr ta.

45- Kujdesu pėr tė ftuarit e tij dhe mos tė bėhet zakon rrefuzimi i tyre, e mos tė ndjejnė ata se kanė ardhur papritur, por pėrkundrazi ji e kujdesshme dhe bujare, sepse kjo gjė e nderon atė.

46- Kujdesu pėr dokumentat e mjetet e tij tė vecanta dhe ruaji ato.

47- Bėje shtėpinė tė gjallėruar dhe tė gatshme pėr tė pritur musafirė nė cdo kohė, sistemoi librat dhe dokumentat e tij me korrektėsi e me rregull, mos kontrollo nėpėr dokumentat e tij pėrderisa ai nuk tė ka lejuar pėr dicka tė tillė.

48- Mos e qorto nė rast se mungon shumė nga shtėpia por prite me fjalė tė ėmbla duke i vėnė nė dukje se nuk mund tė rrish kaq gjatė pa e parė dhe se ndodhja e tij nė shtėpi ėshtė krenari pėr ty.

49- Mos prit qė ta shprehė mė fjalė mėrzinė qė mund tė ketė nga ndojnė problem, por mjafton ta kuptosh atė dhe tė shpejtosh nė marrjen e hapave tė para.

50- Bėje tė ndjehet gjithmonė se kėrkesat e tij janė janė cėshtjet mė tė rendėsishme pėr ty sado qė tė jesh e zėnė me punė dhe me pėrgjegjėsi.

51- Mos i shto ankesat qė mund tė kesh nė punė qoftė nė dauen tende apo ne profesionin tėnd.

52- Dije se ėshtė e drejta e tij tė dijė cdo gjė qė ai don nga puna jote dhe kjo pa u futur nė bisedat me hollėsi qė zhvillohen ndėrmjet teje dhe motrave.

53- Bėje tė ndjehet se kujdesja jote pėr veten tėnde ėshtė dicka e rėndėsishme pėr ty sepse gruaja e shkathėt ėshtė ajo e cila vė nė dukje qėndrimin e saj nė shtėpi dhe bashkėshorti i saj kėnaqet me qėndrimin e saj nė shtėpi, edhe sikur kohėn ta keshė shumė tė ngjeshur.

54- Kujdes mos tė ndryshojė natyrėn tėnde tė bukur femėrore puna e daues apo e profesionit tend.

55- Ruaji sekretet e shtėpisė tėnde, bėja tė ditur bashkėshortit tėnd se puna e tij ėshtė amanet tek ti, dhe se ti je nė dijeni tė natyrės sė punės sė tij.

56- Mos e krahaso asnjėherė me tė tjerėt por kujto gjithmonė cilėsitė e mira qė ai ka.

57- Mėso fikhun e daues sepse ai tė ndihmon tė lėvizėsh me lehtėsi dhe zgjuarsi ndėrmjet

femrave,nė mėnyrė qė tė realizosh planet dhe qėllimet e kėrkuara nė kohėn e duhur dhe pa humbur kohė.

58- Ji nė dijeni tė gjendjes ekonomike e cila i mundon shumicėn e femrave, qė tė lehtėsojė ty ti nxjerrėsh nga kjo duke ju ofruar tema tė ndryshme tė pėrshtatshme pėr to.

59- Kujdesu nė ndjekje tė punės me motrat e tua, ti thėrrasėsh zemrės pėrpara mendjes, e ti thėrrasėsh mendjes perpara zemrės nė raste tė vecanta dhe kjo varet sipas natyrės sė femrave.

60- Kujdes mos ta mundosh veten tej mase duke i shtuar punet dhe pergjegjesite vetevetes, ku nė tė njėjtėn kohė dikush tjetėr mund tė ndihmojė e ti bėjė disa punė nė vendin tėnd.

Dhe ne fund mos u mbėshtet plotėsisht nė mundin njerėzor dhe mos harro se ne kemi mė shumė nevojė nė ndihmėn e All-llahut

Enter subhead content here

Enter content here

Home | Jeta Profetit Ibrahim | 60 kshilla pėr muslimanen | Mbulesa

Enter supporting content here